Workshop na téma vyprošťování u dopravních nehod

Categories: Výcvik a odborná příprava

Mezi čtyřiceti hasiči, kteří se dne 16.3.2019 v Písku zúčastnili workshopu na téma vyprošťování u dopravních nehod, byli i tři zástupci Šenovského hasičského sboru. Všichni zúčastnění měli možnost si vyzkoušet nejmodernější postupy vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel a to za použití vyprošťovacích nástrojů značky Weber. Celá akce byla pořádaná asociací velitelů JSDH ve spolupráci s Weber rescue system a skládala se jak z teoretické, tak z praktické části.

Akce byla rozdělena do dvou částí, teoretické a praktické. Instruktoři byli jak z České Republiky, tak i z Polska, takže se jednalo o akci na mezinárodní úrovni. V teoretické části byla vysvětlena konstrukce vozidel, taktika a postupy, dále pak byla i část věnována vozidlům s alternativním či hybridním pohonem. V následné praktické části byly připraveny tři situace: vozidlo na kolech, vozidlo na boku a vozidlo na střeše. Hasiči ve třech skupinách si pak prošli všechny situace, vždy na nově připravených vozidlech. Veškerá vozidla byla předem zdeformována, aby simulovala reálně vozidlo po nehodě. Pod vedením instruktorů si hasiči mohli vyzkoušet tyto speciální postupy. Vždy byla provedena instruktáž, vše vysvětleno a poté následovala samotná činnost. Hasiči tak měli možnost nejen získat zkušenosti ze samotných postupů, ale i z používání různých vyprošťovacích nástrojů. Jednalo se o klasické „hadicové“ systémy s benzínovým agregátem, s agregátem na baterie a „AKU“ nástroje.

Zdroj: http://pisecky.denik.cz