Celkem 17 jednotek profesionálních a dobrovolných hasičů z Ostravy a okolí se vystřídalo od pátečního do sobotního podvečera 28.4.2018 u požáru tříděného odpadu – papíru, lepenky, plastů a dalších materiálů – v areálu firmy FCC ČR ve Vratimově (okres Ostrava-město).

V sobotu ráno hasiči dostali oheň konečně pod kontrolu, ale i dál pokračovali v mnohahodinovém postupném rozhrabávání ohromných hromad promíchaného odpadu, pokrytých pěnou (která bránila dalšímu rozhořívání i úniku škodlivin do ovzduší) pomocí dvou kolových nakladačů a prolévali je vodou a pěnou. Ve vysilující práci pokračovaly v sobotu přes den hlavně čtyři jednotky dobrovolných hasičů – Vratimov, Martinov, Krásné Pole a Antošovice.

Tato trpělivá, ale i na pohled velmi špinavá práce jim skončila v sobotu v 17 hodin, kdy se jim tuny (kdysi) tříděného odpadu podařilo uhasit. Po dohodě s majiteli areálu zde bude minimálně do nedělního rána hlídat za úplatu jednotka dobrovolných hasičů z Vratimova.

Separovaný odpad byl lisovaný do kubíkových balíků (asi 1x1x1metr). Byly podle druhu uskladněny v řadách těsně vedle sebe na venkovní ploše areálu do výšky 4 metrů, hořely na ploše asi 100×40 metrů. Na další část balíků se oheň nerozšířil – hasičům se je podařilo prolít vodou a zaměstnanci areálu je vozíky převáželi ještě v pátek večer na bezpečné místo.

Požár se obešel bez zranění. Předběžná škoda je odhadována nejméně na půl milionu korun. Příčina vzniku požáru je v šetření.

Od pátečního podvečera do sobotního rána zde zasahovalo až 14 jednotek hasičů –  tři ostravské jednotky Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje (HZS MSK) – Jih, Zábřeh, Fifejdy, společně s nimi jedenáct jednotek dobrovolných hasičů – Vratimov, Petřkovice, Heřmanice, Šenov, Hrabová, Radvanice, Bartovice, Kunčičky, Svinov, Dolní Lhota a Stará Bělá, to je celkem stovka hasičů a 26 vozidel, včetně mobilního operačního střediska HZS MSK.

V noci z pátku na sobotu byly do areálu přivezeny dva kolové nakladače ze Záchranného útvaru HZS ČR v Hlučíně, které zbytky hořících balíků postupně vyvážely na volnou plochu a hasiči je dohašovali až do sobotního podvečera vodou, nebo pěnou. Předtím (v pátek večer) hasičům pomáhal firemní nakladač.

Zdroj: https://www.hzscr.cz/hzs-moravskoslezskeho-kraje.aspx